ارزش پول ایران در بحبوحه انزوا و تحریم ها به پایین ترین حد خود رسید© رویترز. عکس فایل: یک دلال ارز با یک اسکناس یک دلاری و مبلغی که هنگام تبدیل آن به ریال ایران در یک صرافی در تهران، ایران، 25 دسامبر 2022، عکس می گیرد. مجید عسگری پور/ وانا (خبرگزاری غرب آسیا) از طریق رویترز

دبی (رویترز) – در بحبوحه انزوای فزاینده این کشور و تحریم های احتمالی اتحادیه اروپا علیه سپاه پاسداران تهران یا برخی از اعضای آن، ارزش پول مشکل دار ایران در برابر دلار آمریکا روز شنبه به پایین ترین حد خود رسید.

روابط بین اتحادیه اروپا و تهران در ماه‌های اخیر با توقف تلاش‌ها برای احیای مذاکرات هسته‌ای بدتر شده است. ایران چندین شهروند اروپایی را بازداشت کرده است و این بلوک به طور فزاینده ای از رفتار خشونت آمیز با معترضان و استفاده از اعدام انتقاد می کند.

اتحادیه اروپا در حال بررسی دور چهارم تحریم ها علیه ایران است و منابع دیپلماتیک گفته اند اعضای سپاه پاسداران در هفته آینده به فهرست تحریم های این اتحادیه اضافه خواهند شد. اما برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا می خواهند پا را فراتر بگذارند و سپاه پاسداران را به عنوان یک سازمان تروریستی طبقه بندی کنند.

به گزارش سایت ارزی بن بست دات کام، دلار روز شنبه در بازار غیررسمی ایران تا 447 هزار ریال فروخته می شد در حالی که روز گذشته 430 هزار و 500 ریال بود.

ریال 29 درصد از ارزش خود را از زمان اعتراضات سراسری در پی کشته شدن مهسا امینی زن 22 ساله ایرانی در 16 سپتامبر در بازداشت پلیس از دست داده است.

ناآرامی ها یکی از بزرگترین چالش ها را برای حکومت دینی در ایران از زمان انقلاب اسلامی 1979 به وجود آورده است.

وب سایت اقتصادی اکوایران علت تداوم سقوط ریال را «اجماع جهانی» آشکار علیه ایران عنوان کرد.

افزایش فشارهای سیاسی مانند قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست سازمان های تروریستی و اعمال محدودیت بر کشتی ها و نفتکش های مرتبط با ایران عواملی هستند که به اجماع جهانی علیه ایران اشاره می کنند (که ممکن است بر نرخ دلار تاثیر بگذارد). اکوایران گفت: در تهران.

پارلمان اروپا روز چهارشنبه از اتحادیه اروپا خواست سپاه پاسداران ایران را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دهد و این نیروی قدرتمند را مسئول سرکوب معترضان و ارسال پهپاد به روسیه دانست. مجمع نمی تواند اتحادیه اروپا را مجبور کند که این نیرو را به فهرست خود اضافه کند، اما متن پیام سیاسی روشنی برای تهران بود.

سازمان ثبت شناورهای پاناما که بزرگترین ثبت کشتی در جهان است، پرچم خود را از 136 کشتی مرتبط با شرکت نفت دولتی ایران در چهار سال گذشته پس گرفته است.

محمدرضا فرزین، رئیس بانک مرکزی ایران روز شنبه سقوط ارزش ریال را ناشی از “عملیات روانی” دانست که تهران می گوید دشمنانش برای بی ثبات کردن جمهوری اسلامی سازماندهی می کنند.

فرزین گفت: امروز بانک مرکزی از نظر منابع و ذخایر ارزی و طلا با محدودیتی مواجه نیست و فریب رسانه ای و عملیات روانی عامل اصلی نوسان نرخ ارز آزاد است.

در مواجهه با نرخ تورم حدود 50 درصد، ایرانیانی که به دنبال پناهگاه های امن برای پس انداز خود هستند، سعی در خرید دلار، سایر ارزها یا طلا داشته اند.


منبع: https://www.investing.com/news/forex-news/iranian-currency-falls-to-record-low-amid-isolation-and-sanctions-2985246