آسیا FX با ثابت ماندن دلار از شوک BOJ، کاهش ین کاهش یافت توسط Investing.com© رویترز

نوشته امبار واریک

Investing.com– اکثر ارزهای آسیایی در روز چهارشنبه با تثبیت ارزش دلار در برابر ین سقوط کردند، در حالی که ارز ژاپن از بالاترین سطح چهار ماهه خود اندکی عقب نشینی کرد زیرا بازارها تغییر سیاست غافلگیرکننده بانک ژاپن را هضم کردند.

در مقابل دلار پس از افزایش بیش از 3 درصدی در جلسه قبل، با 0.3 درصد کاهش به 132.06 رسید. BOJ در روز سه‌شنبه نرخ‌های بهره را در پایین‌ترین حد خود نگه داشت، اما اجازه می‌دهد بازدهی اوراق قرضه دولتی معیار نوسان داشته باشد، که بازارها به عنوان سیگنالی در نظر گرفتند که بانک در نهایت قصد دارد سیاست‌های خود را در بحبوحه افزایش تورم تشدید کند.

این امر به شدت از ین حمایت کرد، که در سال جاری با افزایش شکاف بین نرخ بهره و نرخ بهره آسیب دید. همچنین به نزدیک به 0.45 درصد رسید که نزدیک به حد بالایی محدوده جدید معرفی شده توسط BOJ در روز سه شنبه است.

افزایش ارزش ین بر شاخص دلار تاثیر زیادی گذاشت و آن را در روز سه شنبه نزدیک به 1 درصد کاهش داد و به پایین ترین حد در 6 ماه گذشته نزدیک شد. اما اکنون به نظر می رسد که دلار آمریکا نسبت به زیان های اخیر ثابت مانده است و در روز چهارشنبه 0.1 درصد افزایش یافت.

این، همراه با ترس از بانک‌های مرکزی جنگ‌طلب در سال 2023، بر بسیاری از ارزهای آسیایی دیگر تأثیر گذاشت. از دست دادن 0.1٪، در حالی که و ریزش حدود 0.3٪ هر کدام. اکثر واحدهای منطقه ای نیز روز سه شنبه به دنبال تصمیم BOJ غرق شدند، با توجه به اینکه این تصمیم نشان دهنده اقدامات جنگ طلبانه تر از سوی دومین بانک مرکزی بزرگ جهان است.

این شاخص 0.1 درصد کاهش یافت، اما پس از اینکه نرخ وام اصلی خود را برای چهارمین ماه متوالی در روز سه شنبه ثابت نگه داشت، تا حدودی حمایت شد. دولت چین در تلاش است تا تعادلی بین تطبیق با رشد اقتصادی و مهار تضعیف بیشتر یوان ایجاد کند.

عدم اطمینان در مورد وضعیت کووید در چین بر بازارهای آسیایی تأثیر گذاشت، زیرا بزرگترین اقتصاد منطقه پس از کاهش چندین محدودیت جابجایی در اوایل ماه جاری، با افزایش شدید آلودگی ها مواجه است. در حالی که تحلیلگران انتظار دارند که اقتصاد چین به دلیل بازگشایی مجدد بهبود یابد، اما با افزایش آلودگی ها نسبت به نوسانات کوتاه مدت هشدار داده اند.

ترس از رکود جهانی در سال 2023 نیز اشتها را برای ارزهای آسیایی کاهش داد، زیرا بازارها می ترسیدند که حرکت های جنگ طلبانه از سوی بانک های مرکزی و افزایش تورم رشد اقتصادی را در سال آینده به شدت کاهش دهد.

BOJ جدیدترین شرکت در میان همتایان خود در بازار توسعه یافته است که از تشدید سیاست ها خبر می دهد و این حرکت منجر به تشدید نگرانی ها در مورد کند شدن رشد می شود.


منبع: https://www.investing.com/news/forex-news/asia-fx-weakens-as-dollar-steadies-from-boj-shock-yen-slips-2968269