آسیا از شوک BOJ توسط رویترز شکست خورد© رویترز. هاروهیکو کورودا، رئیس بانک مرکزی ژاپن در یک کنفرانس خبری در توکیو، ژاپن در این عکس ارائه شده توسط Kyodo در 20 دسامبر 2022 صحبت می کند. اعتبار اجباری Kyodo/از طریق رویترز

نوشته جیمی مک گیور

(رویترز) – نگاهی به روز آینده در بازارهای آسیایی از جیمی مک گیور.

از بسیاری جهات، پیچ و مهره بانک مرکزی ژاپن در روز سه‌شنبه بهترین گزینه برای سالی بود که یکی از پرآشوب‌ترین سال‌های تاریخ برای بازارهای مالی بوده است.

تأثیر سیاست سخت‌گیرانه مؤثر BOJ بر دارایی‌های ژاپن فوری و قابل توجه بود – 2.5٪ افت کرد، ین بهترین روز خود را در سال‌های اخیر داشت و بازده 10 ساله JGB بیشترین افزایش خود را در تقریباً دو دهه اخیر داشت.

گرافیک: بازده 10 ساله JGB – تغییر روزانه (bps) –

با این حال، تأثیر آن بر بازارهای جهانی ممکن است بیشتر کند سوز باشد.

اگرچه شاخص ام‌اس‌سی‌آی آسیای سابق ژاپن کاهش یافت و بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا و سایر اوراق قرضه دولتی در روز سه‌شنبه افزایش یافت، اما وال‌استریت و وال‌استریت به سود خود دست یافتند و نرخ‌های ارز اصلی غیر ین به‌طور قابل‌توجهی ثابت بودند.

با این حال، سرمایه گذاران مطمئناً مجبور خواهند شد در استراتژی های 2023 خود تجدید نظر کنند. پیامدهای بدجنس ترین بانک مرکزی جهان به شاهین شدن آنقدر بزرگ است که نمی توان نادیده گرفت.

ژاپن بزرگترین کشور طلبکار جهان است، به این معنی که مجموعه عظیمی از پول نقد وجود دارد که به طور بالقوه در انتظار بازگشت به خانه با نرخ بازده بالاتر است.

موقعیت خالص سرمایه‌گذاری بین‌المللی ژاپن، یعنی تفاوت بین سهام دارایی‌هایی که در خارج از کشور در اختیار دارد و سهام دارایی‌های ژاپنی که توسط خارجی‌ها نگهداری می‌شود، بیش از 3 تریلیون دلار است.

دوبرابر شدن موثر نرخ بلندمدت بدون ریسک ژاپن به 0.50 درصد، نظر برخی سرمایه گذاران داخلی را برمی انگیزد. و با داشتن دارایی‌ها و بدهی‌های سرمایه‌گذاری پرتفوی ژاپن در مجموع 7.3 تریلیون دلار، حرکت‌های بزرگ ین می‌تواند به اهرم‌های جهانی، پوشش ریسک و قرار گرفتن در معرض مشتقات سرایت کند.

گرافیک: دیفرانسیل بازده ایالات متحده و ژاپن –

سرمایه گذاران چند روز فرصت دارند تا قبل از انتشار گزارش تورم نوامبر در روز جمعه، بمب هاروهیکو کورودا و شرکت را هضم کنند.

تورم از هدف 2 درصدی BOJ برای هفت ماه متوالی از اکتبر فراتر رفته است و انتظار می رود که به بالاترین حد خود در 41 سال اخیر یعنی 3.7 درصد برسد.

همانطور که فیلیپ ساتل، مشاور مستقر در واشنگتن و اقتصاددان سابق بانک جهانی، اشاره می کند، کورودا به طور موجه می تواند ادعا کند که به کاهش تورم پایان داده است. در طول 10 سال تصدی وی به عنوان فرماندار BOJ، قیمت های مصرف کننده به طور متوسط ​​0.77٪ سال به سال افزایش یافته است، در حالی که در دهه قبل از میانگین 0.13٪ کاهش یافته است.

از ماهیتابه کاهش تورم، به آتش سیاست های سخت تر و تخلیه نقدینگی.

سه تحول کلیدی که می تواند جهت گیری بیشتری را به بازارها در روز چهارشنبه ارائه دهد:

– تورم CPI کانادا (نوامبر)

– تورم PPI کره جنوبی (نوامبر)

– اعتماد مصرف کننده ایالات متحده (دسامبر)


منبع: https://www.investing.com/news/forex-news/marketmind-asia-reels-from-boj-shock-2968178