آتیکو نیجریه به درخواست‌ها برای تمدید مهلت اسکناس‌های قدیمی توسط رویترز می‌پیوندد


© رویترز. عکس فایل: زمانی که بانک مرکزی نیجریه اسکناس‌ها را از طریق بانک‌های ابوجا، نیجریه، در 15 دسامبر 2022 در اختیار عموم قرار می‌دهد، شخصی یک اسکناس جدید 1000 نایرا در دست دارد. رویترز/افولابی سوتوند/عکس فایل

آتیکو در ویدئویی گفت: “من از چالش هایی که کشاورزان و دیگران مانند صنعتگران در مناطق دورافتاده کشور در انتقال پول نقد به بانک های تجاری برای تبدیل با آن مواجه هستند، آگاه هستم.”

آتیکو، کاندیدای اصلی اپوزیسیون حزب دموکراتیک خلق ها در انتخابات ریاست جمهوری ماه آینده، گفت که غیرممکن است که اکثر جمعیت بدون بانک نیجریه به موقع یادداشت های قدیمی خود را تحویل دهند.

در لاگوس، برخی از مغازه‌ها اسکناس‌های قدیمی را در آخر هفته به‌منظور پایان مهلت رد می‌کردند.

(1 دلار = 459.7800 نایرا)


منبع: https://www.investing.com/news/forex-news/nigerias-atiku-joins-calls-to-extend-deadline-on-old-banknotes-2990471

قانونگذاران نیجریه همچنین از بانک مرکزی خواسته اند مهلت روز سه شنبه را تمدید کند.

با این حال، در بزرگترین اقتصاد آفریقا، نیجریه، اکثر مردم در مناطق روستایی زندگی می کنند و بزرگترین کارفرما بخش غیررسمی است که در آن پول نقد برای اکثر معاملات استفاده می شود.

نیجریه ای ها باید اسکناس های 1000 (2.17 دلاری)، 500 و 200 نایرا را تا روز سه شنبه تحویل بدهند، زمانی که اسکناس های قانونی از بین می روند. بانک مرکزی ماه گذشته انتشار اسکناس های جدید طراحی شده را آغاز کرد، اما بسیاری از نیجریه ای ها می گویند که این اسکناس ها هنوز در بانک ها موجود نیستند.

بانک مرکزی نیجریه (CBN) می گوید که فراخوانی اسکناس بخشی از برنامه های کاهش استفاده از پول نقد است. این هفته بانک اعلام کرد که از زمان اعلام در ماه اکتبر، حدود 1.3 تریلیون نیره اسکناس قدیمی به بانک سپرده شده است.

لاگوس (رویترز) – آتیکو ابوباکار، نامزد ریاست جمهوری اپوزیسیون نیجریه، روز شنبه از بانک مرکزی خواست تا ضرب الاجل 31 ژانویه را برای حذف تدریجی اسکناس های قدیمی با ارزش تمدید کند، اقدامی که بسیاری از نیجریه ها نگرانند تجارت در اقتصاد متکی به پول نقد را مختل کند.

برای CBN مهم است که زمان تبدیل پول های بانکی خود را به اسکناس جدید توسط مردم افزایش دهد و در نتیجه عواقب مالی برای شهروندان کاهش یابد.